Debut de campionat cu egal acasă pentru Cetate

În meciul de deschidere al Ligii a treia – sau mai corect spus în derbyul etapei inaugurale a seriei a patra – CNS Cetate Deva a terminat la egalitate, 4 – 4 (nu ca la teatru), vineri, pe teren propriu, în faţa Naţionalului Sebiş, una dintre candidatele declarate la promovare şi în acest sezon.

După un început ezitant şi un gol primit pe o gafă a portarului, devenii au ajuns să aibă practic meciul în mână, conducând la un moment dat cu 4 – 1 în repriza a doua. Ceea ce a urmat însă a fost greu de imaginat, pe fondul unei căderi inexplicabile şi a unor greşeli greu de digerat în defensiva gazdelor, oaspeţii revenind pe tabela de scor şi smulgând literalmente un punct pe final.

„Dubla” lui Robert Cristian a adus avantaj la pauză

Partida de la Deva a început echilibrat, cu Claudiu Vereş (min. 3) şi Bărculeţ (min. 6) având primele oportunităţi de gol. O cursă a lui David pe partea stângă a adus mingea în marginea careului la Moţ, care a ratat voleul (min. 12). Abia trecuse un sfert de oră de joc când sebişenii au primit un cadou nesperat: Apostol iese undeva în laterala careului, ratează întâlnirea cu balonul şi îl faultează pe Săulescu. Penalty fără dubii, execută Petculescu şi e 0 – 1.

Bărculeţ – şut razant peste poartă din lateral (min. 22) şi David – reluare imprecisă din careu (min. 26) nu reuşesc egalarea pentru Cetate. Putea veni şi golul doi pentru Naţional în min. 28, când Apostol iese iarăşi aiurea din poartă, comite un fault la 18 metri şi încasează un „galben”, iar din lovitura liberă care a urmat Claudiu Vereş a trimis mingea în bara din stânga a porţii devene.

Abia în min. 39 Deva s-a văzut din nou în atac: Lupu interceptează un balon la mijlocul terenului, scapă singur pe dreapta şi centrează pentru David, care din poziţie bună trimite pe lângă poartă. Un minut mai târziu vine şi egalarea: o centrare a lui Robert Cristian îl găseşte pe David în careu, acesta îi ia faţa fundaşului de marcaj şi obţine lovitura de la 11 metri. Transformă impecabil Robert Cristian şi e 1 – 1. Cu un minut înainte de pauză, Boldea trimite o diagonală de excepţie, acelaşi Robert Cristian preia în careu şi trimite perfect la colţul lung pentru 2 – 1. Putea veni şi golul trei în cel de-al doilea minut de prelungire al reprizei, însă David a fost blocat in-extremis în careu, în situaţie de unu la unu.

Început fulminant, final de coşmar în partea secundă

La cinci minute de la reluare, Lupu îl găseşte cu o pasă în adâncime pe David, acesta scapă elegant de fundaşii adverşi, pătrunde şi finalizează ca un veritabil vârf de atac, cu un şut precis pe lângă portar. Tot David este faultat două minute mai târziu în marginea careului mare şi Firan execută impecabil lovitura liberă de pe dreapta, învingându-l cu un şut la colţul lung pe Moroz.

În minutul 53 antrenorul Sebişului are o inspiraţie de zile mari şi îl trimite în teren pe Voinescu, cel care va decide soarta partidei, cu largul concurs al apărătorilor deveni şi în primul rând al portarului, care a prins în acest joc o zi neagră. În min. 55, centrarea lui Săulescu îl găseşte în apropierea porţii pe Voinescu, iar acesta reia cu capul de lângă Apostol pentru 4 – 2.

Apoi ambele echipe au pe rând şanse golului. Mai întâi Săulescu trimite peste poartă, apoi Lupu trimite un voleu din întoarcere în blocajul fundaşilor adverşi după lovitura liberă a lui Firan, iar Coteţ expediază balonul cu capul peste poartă la centrarea lui Robert Cristian. Golul vine în min. 75 tot în poarta lui Cetate, o copie fidelă a celui precedent, cu centrare Săulescu şi reluare cu capul din apropiere Voinescu. Săulescu trimite pe lângă poartă din 6 metri după centrarea lui Vereş (min. 77), pentru ca Voinescu să realizeze hat-trickul în minutul 83, tot cu o lovitură de cap, de data aceasta din mijlocul careului mare, la o învălmăşeală în suprafaţa de pedeapsă deveană.

Ultimele zvâcniri în atac nu aduc nimic pentru Cetate. Tecsi pătrunde în careu, dar şutează slab şi Moloz reţine (min. 87), iar Coteţ trimite cu capul pe lângă poartă la lovitura liberă executată de Firan în prelungirile partidei.

CNS Cetate Deva – Naţional Sebiş 4 – 4 (2 – 1)

CETATE: Apostol – O. Ionică, Mintaş, Coteţ, Doboş – Moţ, Boldea – Lupu (69 Staicu), R. Cristian (88 Scarlat), Bărculeţ (46 Firan) – David (58 Tecsi). Antrenor Sorin Cornea

NAŢIONAL: Moroz – Zăinescu (56 Pîslaru), Pintea, Dumitrache, Siminic – S. Vereş, E. Dică – Săulescu, Petculescu (53 Voinescu), Cl. Vereş (88 Tatulea) – C. Ionică (80 Susan). Antrenor Alin Chiţa

Au marcat: R. Cristian (40 – penalty, 44), David (50), Firan (52), respectiv Petculescu (16 – penalty), Voinescu (55, 75, 83)

“Am construit o echipă frumoasă, tânără, sunt mândru de cum au luptat azi. Înainte de meci puţini ne dădeau vreo şansă, după meci toată lumea regretă că nu am câştigat. Le-am spus băieţilor înainte de joc că singurul adversar suntem noi. La 4 – 1 nu am crezut că mai puteam să ne scape victoria. Nu stau să analizez acum şi să discut greşelile, la analiza video vom vedea cine şi unde a greşit. Urmează meciul de la Băleşti, după cum am spus noi ne vom bate indiferent de teren, mergem să jucăm fotbal, încercăm să fim mai inteligenţi şi să câştigăm”, a declarat imediat după meci Sorin Cornea, antrenorul lui CNS Cetate Deva.