Trei filme, Zilele Simeriei și ale comunei Șoimuș și un festival medieval la Castel, în acest weekend
În acest sfârșit de săptămână hunedorenii au ocazia să ia parte la mai multe evenimente cultural-artistice. Cinefilii pot viziona trei filme la cinematograful devean, iar pasionații de artă și cultură medievală sunt invitați la un festival medieval la Castelul Corvinilor. Simerienii și șoimușenii, cu mic cu mare, sunt așteptați la mai multe concerte, concursuri și activități în aer liber cu ocazia Zilelor orașului Simeria.
Trei filme la „Patria” Deva
Cinefilii din județ au posibilitatea să vizioneze în acest final de săptămână trei filme la Cinematograful „Patria” din Deva. Este vorba despre „Emoji. Aventura zâmbăreților”, regizat de Anthony Leondis, „O noapte de pomină” în regia lui Alethea Jones și „Annabelle 2”, un film horror, regizat de David F. Sandberg. Filmele rulează începând de astăzi și până miercuri, primul de la ora 15:00, al doilea de la 17:30, iar ultimul de la 20:00. Prețul unui bilet la oricare dintre filme este 10 lei.
Festival medieval la Castel
Pasionații de artă și cultură medievală sunt invitați în acest weekend la un festival medieval la Castelul Corvinilor. Evenimentul are loc duminică, începând cu ora 12:00 și este organizat de Primăria municipiului Hunedoara. Cei care vor lua parte la eveniment vor avea ocazia să viziteze expoziția „Medievalum”, cea mai mare expoziție privată din România: dispozitive de tortură, arme medievale de foc și arme albe, veșminte, dispozitive de protecție. De asemenea, hunedorenii vor putea degusta preparate medievale și vor putea participa la un concert stradal de muzică medievală, susținut de Cimpoierii din Transilvania. De la ora 20:30, Lupus Dacus & Lupus Dacus Orchestra, Paladinii de Terra Medies & Fire Dream vor susține un concert medieval – simfonic. În plus, din cadrul evenimentului nu vor lipsi dansuri / jonglerii cu foc Fire Dream, un atelier de muzică medievală, dar și școala de lupte medievale și școala de dansuri de la curțile domnești. Evenimentele vor avea loc atât în curtea din față, cât și în curtea din spatele Castelului Corvinilor.
Zilele Simeriei și Zilele comunei Șoimuș
Simerienii şi toţi cei care iubesc petrecerile în aer liber au ocazia să ia parte în acest sfârşit de săptămână la o serie de activităţi cultural – artistice, organizate cu prilejul Zilelor oraşului Simeria. Evenimentul are loc în perioada 18 – 20 august şi se va desfăşura în Parcul Tineretului din Simeria. Deschiderea oficială are loc astăzi, de la ora 19:00, iar pe parcursul celor trei zile de sărbătoare, simerienii vor avea parte de recitaluri susținute de Doinel Hândorean, Adriana și Mariana Anghel, Trupa Praf, Trupa Slide, Alexia Artean, Daniel Cucuruz, Celia, Ilie David, Alexia Artean etc. Tot în acest sfârșit de săptămână, administrația publică din Șoimuș organizează Zilele comunei. Manifestările organizate cu această ocazie vor avea loc sâmbătă și duminică. Atmosfera va fi întreținută de Ionică Moroșanu, N.E.K., Cristian Fodor, Ionela Morutan, Trupa Quas etc. În plus, în cadrul Zilelor comunei Șoimuș, administrația locală va premia elevii cu rezultate bune la învățătură, olimpicii și cei mai buni sportivi, dar și veteranii de război.