Sporting s-a calificat la Campionatul Naţional de Minifotbal

Cinci echipe de minifotbal din judeţul nostru au participat la sfârşitul săptămânii trecute la Campionatul Regional Sud-Vest, disputat timp de trei zile la Baza Sportivă Atletico din Craiova. Miza celor 20 de formaţii prezente la această fază a competiţiei a fost clasarea pe unul din primele şase locuri, cele care au dat drept de participare la Campionatul Naţional care se va juca la Alba Iulia între 6 şi 8 iulie. Mai mult, campioana regională din Sud-Vest are şi dreptul de a-şi achiziţiona licenţa de participare la EMF Champions League, care va avea loc la Terme Catez, în Slovenia.

Cele cinci reprezentante ale noastre la întrecerea zonală au fost Boromir şi Sporting (din Campionatul Realsport de minifotbal Deva), Corvinul şi Liberty (din Campionatul Hunedoarei) şi Romos Orăştie. Au fost alcătuite patru grupe de câte cinci echipe, din care primele două clasate s-au calificat în sferturile de finală. Din păcate, Corvinul şi Romos au nimerit în aceeaşi grupă B, iar Liberty şi Boromir au fost repartizate ambele în grupa D (dealtfel ele şi-au şi disputat calificarea în meci direct).

Sporting şi Liberty au trecut de grupe

Două din cele cinci formaţii din judeţul nostru au avansat între primele opt la această ediţia a Campionatului Regional de Sud-Vest. Sporting s-a clasat pe locul 2 în grupa A, obţinând o calificare dramatică, la egalitate de puncte cu locul al treilea, Electroflux Craiova. Partida-cheie între cele două s-a jucat în etapa a doua şi s-a încheiat la egalitate, 1 – 1. La loviturile de departajare s-a impus Sporting (asta după ce cu cinci zile înainte pierduse finala campionatului local tot la execuţiile de departajare), iar acest fapt a cântărit hotărâtor în stabilirea ierarhiei grupei.

Cealaltă calificată în sferturi dintre reprezentantele noastre a fost Liberty Hunedoara. Aceasta şi-a disputat meciul decisiv în ultima etapă din grupă în compania lui Boromir Deva şi s-a impus cu un spectaculos 3 – 2, astfel că Liberty a terminat pe locul 2, iar Boromir pe 3.

În grupa B, Corvinul Hunedoara a terminat pe 3, după ce a cedat cu 0 – 1 în runda a treia în faţa celor de la Borusia Hermannstadt, în ceea ce s-a dovedit a fi jocul decisiv pentru calificare. Romos Orăştie a încheiat grupa pe locul 4.

În sferturile de finală Liberty a pierdut cu 4 – 5 în faţa lui Codavinci Reşiţa, iar Sporting a fost învinsă cu 0 – 2 de Dream Team Târgu Jiu. În meciurile de clasament pentru locurile 5 – 8, Sporting a învins pe Boromir Vâlcea cu 4 – 2 la loviturile de la 7 metri (2 – 2 la finalul timpului regulamentar), iar Liberty Hunedoara a pierdut cu 1 – 4 în faţa lui MAV Sports Timişoara. Sporting a obţinut astfel clasarea între primele 6 locuri şi implicit calificarea la ediţia din acest an a Campionatului Naţional de Minofotbal.