glasul-hd.ro Web analytics

Sport

Cetate va juca acasă cu CSM Lugoj în Cupa României

CNS Cetate Deva, singura echipă din judeţul Hunedoara rămasă în Cupa României, va întâlni în turul doi al competiţiei pe CS Municipal Lugoj, a stabilit ieri Federaţia Română de Fotbal. Partida se va disputa miercuri, 15 august, de la ora 17.50, pe stadionul „Cetate” din Deva.

Şi în turul secund, la fel ca în primul, împerecherea echipelor a fost făcută de Federaţie pe criterii geografice, pentru a evita deplasările lungi şi cheltuielile suplimentare implicate.

În turul doi al Cupei sunt angrenate 56 de echipe, cele 34 care au trecut de primul tur plus alte 22 care au evoluat în sezonul trecut în Liga a treia. Se vor califica mai departe 28 de formaţii, la care se vor alătura în turul 3 cele mai bune nouă clasate din sezonul trecut în Liga 3 şi cele mai slab clasate cinci echipe din Liga 2 în campionatul precedent.

Lugojul, un adversar aparent slăbit faţă de sezonul trecut

CSM Lugoj, ocupanta locul 4 în ediţia 2018 – 2019 de campionat, a rămas fără mulţi dintre jucătorii de bază din sezonul precedent şi fără antrenorul Cosmin Petruescu, trecut cu arme şi bagaje la ASU Poli Timişoara. Din acea echipă care – după opinia foarte multor specialişti – a jucat cel mai frumos fotbal din seria a patra au plecat printre alţii Bozian, Velici (ambii la ASU Poli), Radak sau Roşie (ambii ajunşi chiar la Deva). În locul lui Petruescu pe banca tehnică a lugojenilor se află în acest sezon Ilie Rotariu (fratele fostului internaţional Iosif Rotariu) – antrenor principal şi Eugen Miculescu – secund.

Lotul actual al CSM Lugoj îi cuprinde pe Axinte, Bălan, Barbu, Predescu, Mihoc, Mărmăneanu, Jula, Precupanu, Franc, Dobra, Raţiu, Ursan, David, Săndescu, Samir, Olariu, Maier, Cărăbaş, Socaci, Tudorescu, Karkujel, Franki.

Programul turului 2 din Cupa României

AS Croaţia Clocotici – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii

ACS Industria Galda – ACS Performanţa Ighiu

AFC Sportul Petreşti – AFC Metalurgistul Cugir

ACS FC Avrig – AFC Unirea Alba Iulia

CS Victoria Zăbrani – CS Şoimii Lipova

CS Gloria Lunca Teuz Cermei – CS Naţional Sebiş

ACS Sănătatea Dărăbani – CSM Bucovina Rădăuţi

CNS Cetate Deva – CSM Lugoj

FC Petrolul Ţicleni – ACSO Filiaşi

CSM Slatina – U Craiova 1984 SA

ACS Unirea Bascov – CS Sporting Roşiori

AS Gloria Corneşti – CSM Flacăra Moreni

CS Tunari – SC Popeşti Leordeni

ACS Sticla Arieşul Turda – Sănătatea Servicii Publice Cluj

CS Minaur Baia Mare – AFC Unirea Tăşnad

CSO Viitorul Liteni – CSM Roman

AS Unirea Mirceşti – ACSM Ceahlăul Piatra Neamţ

ACS Universitatea Dunărea de Jos Galaţi – CS Sporting Lieşti

ACS Pescăruşul Sarichioi Jr. – ACS Suporter Club Oţelul Galaţi

AS FC Agricola Borcea – ACSM Olteniţa

ACS Victoria Traian – AFC Unirea Slobozia

CSM Râmnicu Sărat – AFC Metalul Buzău

CSM Focşani – KSE Târgu Secuiesc

AS FC Precizia Săcele – ACS Olimpic Cetate Râşnov

AS Unirea Cristuru Secuiesc – AFC Hărman

ACS Unu Fotbal Club Gloria Bistriţa – CSM Avântul Reghin

SC Fotbal Club R Bucureşti – CSO Bragadiru