Home / Sport / Trioul fruntaş s-a distanţat în fruntea Ligii a patra
IMG_2900

Trioul fruntaş s-a distanţat în fruntea Ligii a patra

S-au întâmplat lucruri interesante şi importante pentru ierarhia clasamentului în antepenultima rundă a Campionatului Judeţean – Liga a patra hunedoreană. Aceasta deoarece toate ocupantele podiumului – Hunedoara, Retezatul şi Inter – au obţinut victorii la scoruri clare, două dintre ele în faţa urmăritoarelor imediate Gloria şi Dacia, ceea ce înseamnă că au pus încă trei puncte diferenţă faţă de acestea.

Din punct de vedere statistic, această a 13-a etapă a însemnat cinci victorii ale gazdelor, două ale oaspeţilor şi un total de 33 de goluri marcate – 23 de către gazdele, 10 în contul oaspeţilor. Surpriza etapei s-a consemnat la Vulcan, unde cei de la Mihai Viteazu au mai bifat o „victimă” de calibru, campioana de acum două ediţii Hercules Lupeni. În rest au fost rezultate scontate, poate doar victoria fostei „lanterne” Universitatea la Deva să surprindă într-o oarecare măsură.

CS Hunedoara – Gloria Geoagiu 3 – 0

Liderul şi-a respectat blazonul şi a pus piciorul în prag încă din debutul partidei, deschizând scorul după numai patru minute prin Marcu. Un alt gol venit cu doar două minute înainte de pauză, autor Bloj, a decis în bună măsură învingătoarea, iar scorul final a fost stabilit de rezerva Apachiţei pe sfârşitul jocului. Din păcate la 3 – 0 nervii au cedat şi doi jucători, câte unul de la fiecare echipă, au văzut cartonaşul roşu şi au plecat mai devreme la cabine. Hunedoara păstrează astfel avansul de şase puncte faţă de principalele urmăritoare, Retezatul şi Inter.

HUNEDOARA: Cobliş (Jurca min. 81) – Ţene, Simionov (Stan min. 76), Marcu, D. Creciunesc, Popa (Apachiţei min. 64), Bloj, Herci (Scorobete min. 80, eliminat min. 85), Ionicescu, C. Creciunesc, Mercurean. Antrenor Mircea Alic

GLORIA: Bodea – Moţ, Vişan, Păduraru (Bobelică min. 46), Ţuligă, Pop (Samoilă min. 82), Vîrlan, Dosan, Jicmon (Paul min. 63), Jude (Popovici min. 69), Savin (eliminat min. 85). Antrenor Ciprian Pepenaru

Au marcat: Nicolae Marcu (min. 4), Erwin Bloj (min. 43), Octavian Apachiţei (min. 83)

Dacia Orăştie – Retezatul Haţeg 0 – 3

Retezatul a obţinut trei puncte „grele” pe terenul Daciei din Orăştie şi îşi păstrează astfel locul al doilea. Victoria s-a conturat însă târziu, deoarece primul gol s-a marcat după o oră de joc, iar proporţiile scorului s-au stabilit abia în ultimul minut al timpului regulamentar de joc şi în prelungiri. Oricum, haţeganii au arătat în acest sezon că alcătuiesc una din cele mai redutabile echipe din liga a patra.

DACIA: Pintescu – Băeşu, Pricăjan, Sav, Lupşa, Dreptate (Ioniţă min. 57), Mercurean, Duică, Vaşarhelean, Popa (Teglă min. 44), Blaga. Antrenor Cosmin Firu

RETEZATUL: Farcaş – Albulescu (Dăncescu min. 46), Ardelean (Viţonescu min. 90+2), Arcuşi, Cîrdei, Laslău, Pîrvu, Tămăşiloni, Belei, Popesc (Coroi min. 90+4), Gavriluţi. Antrenor Flaviu Itul

Au marcat: Darius Dăncescu (min. 60), Dănuţ Belei (min. 90), Ionuţ Gavriluţi (min. 90+4)

Şoimul Băiţa – Aurul Brad 5 – 1

Una din beneficiarele etapei a fost Şoimul, care a urcat pe locul 6 graţie acestui succes clar, a înfrângerii Lupeniului la Vulcan şi a faptului că Victoria Călan a stat. Meciul s-a jucat încă din prima repriză, când „gurile de tun” Lintaru, Pisoiu şi Chelariu au punctat înlăturând orice suspans în privinţa deznodământului.

ŞOIMUL: Huzum – Vajda, Sevastiţa, Horţ, Chelariu, Pisoiu, Stamatin (Fiţ min. 80), Salamon (Mihalache min. 80), Mateescu (Benea min. 85), Vîrtan, Lintaru (Demian min. 73). Antrenor Marius Tănasă

AURUL: Costea (Ilea min. 46) – R. Filipaş (Polvrea min. 46), Leaha, Costar, Deak, I. Filipaş (Nistor min. 69), Miclean, Talpaş, Lup, Lazăr (Lupea min. 51), Rucăreanu. Antrenor Alin Gomoi

Au marcat: Raul Lintaru (min. 10, 57), Ioan Pisoiu (min. 25), Nicolae Chelariu (min. 37, 76), respectiv Mihai Talpaş (min. 71)

Inter Petrila – Aurul Certej 9 – 0

Scorul ne scurteşte de orice comentarii. Deţinătoarea titlului judeţean a făcut instrucţie cu o formaţie care s-a obişnuit deja în actualul tur de campionat să o încaseze rău de tot (câte zece goluri de la Lupeni şi Hunedoara, şase de la Haţeg). Interul rămâne totuşi în urma Retezatului, la egalitate de puncte, datorită unui singur gol mai puţin la golaveraj, + 31 faţă de +32.

Au marcat: Marian Filip (min. 3), Iosif Kalai (min. 16, 66, 81), Bogdan Matei (min. 32), Călin Păduraru (min. 36, 47, 62), Ionuţ Torkoş (min. 42)

Mihai Viteazu Vulcan – Hercules Lupeni 2 – 1

Hercules şi-a pierdut forţa şi nu mai e echipa care câştiga campionatul acum doi ani şi nici măcar cea de anul trecut, când numai o depunctare o arunca în afara podiumului. Înfrângerea cu Vulcan o aruncă pe locul 8, departe de poziţiile fruntaşe obişnuite.

Au marcat: Dacian Mândreci (min. 20), Andrei Vajda (min. 53), respectiv Călin Pîrvulescu (min. 77)

Jiul Petroşani – Minerul Uricani 2 – 1

Oaspeţii au condus practic tot meciul şi era să producă o mare supriză. Eroul gazdelor a fost Antofie, care a marcat de două ori în ultimele cinci minute şi a întors rezultatul, dar a şi încasat al doilea galben după ultimul gol şi a fost eliminat.

Au marcat: Alin Antofie (min. 85, 88), respectiv Adi Ţîmpu (min. 12)

Cetate Deva II – Universitatea Petroşani 2 – 4

Meci spectaculos, decis abia în final. Gazdele au condus cu 1 – 0 şi 2 – 1, însă „dubla” lui Tocănel (eliminat spre sfârşitul partidei) a adus egalitatea la pauză. În partea a doua oaspeţii au mai punctat de două ori şi, cu cele trei puncte obţinute, au părăsit ultimul loc din liga a patra.

Au marcat: Mihăiţă Coteţ (min. 6), Andrei Stănescu (min. 26), respectiv Vlăduţ Tocănel (min. 12, 38), Nicu Onica (min. 55), Dumitru Ciumac (min. 84)