NEWS ALERT:
Home / Sport / Ştiinţa Petroşani a terminat pe locul 3 primul turneu de rugby în 7
Ruygbi 0991

Ştiinţa Petroşani a terminat pe locul 3 primul turneu de rugby în 7

Ediţia din acest an a Campionatului Naţional de rugby în 7 (CNR 7) şi-a derulat prima etapă sâmbătă, la Arad, cu numai şapte formaţii aliniate la start din cele opt înscrise. Aşa cum vă anunţasem anterior, Stejarul Buzău nu a făcut deplasarea la acest turneu din cauza problemelor financiare cu care se confruntă.

În aceste condiţii, cele două grupe ale competiţiei au fost dezechilibrate valoric încă din start. Dacă în grupa A au fost repartizate CS Năvodari – finalista din acest an a Diviziei Naţionale de Seniori (DNS), Ştiinţa Petroşani – câştigătoarea ediţiei din 2016 a DNS şi RCM Galaţi – deţinătoarea titlului din CNR 7, în grupa B RC Bârlad nu a avut practic adversar în lipsa formaţiei buzoiene.

Bătălia în trei din grupa A a fost decisă de esaveraj

Conform aşteptărilor, în prima grupă lupta a fost dusă sub semnul echilibrului până în ultima etapă. Ştiinţa Petroşani a câştigat în prima rundă cu un categoric 26 – 5 în faţa echipei din Galaţi, însă a fost învinsă în cea de-a doua de cei de la Năvodari cu 29 – 10. În runda cu numărul trei petroşănenii au învins CS Tomitanii cu 24 – 5 şi aşteptau rezultatul ultimului meci din grupă pentru a afla dacă vor juca finala mare a competiţiei. RCM Galaţi a dispus de CS Năvodari cu 15 – 12, rezultat bun pentru Ştiinţa, dar scorul a fost prea mic pentru a-i permite să termine pe prima poziţie în grupa A. Cu trei echipe la egalitate de puncte, câte 7, clasamentul a fost decis la esaveraj: Năvodari + 25, Ştiinţa +21, Galaţi – 13, astfel că echipa din Petroşani a trebuit să se mulţumească doar cu locul 2 şi cu meciul pentru medaliile de bronz ale acestui turneu.

În cealaltă grupă RC Bârlad a făcut un galop de sănătate, 33 – 12 cu CSU Arad 33 – 12 şi 35 – 5 cu Sportul Studenţesc, astfel că s-a calificat fără emoţii în finală, unde a întrecut surprinzător pe CS Năvodari cu scorul de 19 – 12. În meciul pentru locul 3, Ştiinţa Petroşani nu a avut probleme cu CSU Arad, pe care a învins-o cu un categoric 26 – 7, în timp ce în disputa pentru locul 5 RCM Galaţi a trecut de Sportul Studenţesc cu 21 – 7.

Cea de-a doua etapă a CNR 7 va avea loc sâmbătă, 12 august, la Galaţi.

locurile 1 – 2: CS Năvodari – RC Bârlad 12 – 19

Notă: Stejarul Buzău nu s-a prezentat şi astfel a pierdut toate partidele cu rezultatul de 5 – 0, fără a primi puncte în clasament

Regulamentul de desfăşurare al CNR 7

Un meci are două reprize a câte 7 minute, cu un minut pauză între ele. Se alcătuiesc două grupe, unde se joacă sistem fiecare cu fiecare. Se întocmeşte un clasament intermediar pe baza căruia se stabileşte prezenţa echipelor în meciurile de clasament pentru locurile 1 – 2, 3 – 4, 5 – 6 şi 7 – 8.

Pe lângă punctele acumulate în urma jocurilor, echipelor li se acordă şi puncte bonus în clasamentul general conform clasării de la fiecare turneu.

Despre Bogdan BARBU

Aflată cu cuţitul la os după patru etape în care nu a cunoscut gustul victoriei …