Start lansat. Elisei, a patra marcatoare în victoria cu Tunisia

România a luat un start lansat în competiţie, dar a reuşit să-şi dozeze şi efortul pentru următoarele meciuri, care se anunţă mult mai dificile. A învins, clar, 27-17 (15-8) Tunisia. Extrema Cetăţii, Valentina Ardean Elisei, a punctat de trei ori la primul meci al Mondialului din Serbia.

Doar trei jucătoare au stat cu Tunisia mai mult de 40 de minute în teren. Cele mai multe minute au fost stânse de Ada Nechita, care a acumulat puţin peste 49 de minute. Graniţa celor "40" a mai fost trecută de Aurelia Brădeanu, căpitanul echipei naţionale, cu 42 de minute şi Gabriela Perianu – 43 de minute.

Fără nicio emoţie

Tricolorele au condus încă din primele minute, cu 5-1, apoi cu 9-3 (minutul 16), pentru ca la pauză tabela să arate un avantaj liniştitor al echipei antrenate de Gheorghe Tadici, scor 15-8. Cursul jocului a fost acelaşi şi în repriza secundă, cu România la "timonă", 20-10 (min. 39) şi 23-13 (min. 50), astfel că victoria a venit firesc pentru reprezentativa noastră, scor final 27-17. Cele mai bune marcatoare ale echipei lui Gheorghe Tadici au fost Cristina Neagu și Gabriela Perianu, cu câte șase reuşite. În poartă s-au remarcat Paula Ungureanu şi mai ales Talida Tolnai. Jucătoarea meciului declarată de către IHF a fost interul României, Gabriela Perianu. Campionatul Mondial de Handbal Feminin din Serbia a fost deschis, vineri, prin partida dintre naţionala gazdă a competiţiei, Serbia, şi Japonia, în grupa B, scorul fiind 28-26. În grupa României, Ungaria şi Germania au câştigat cu Cehia (35-28), respectiv Australia (36-15), deşi nu au avut un start bun de partidă. Primul -„şoc” al grupei e mâine, partida dintre România şi Germania.

România: Ungureanu 8 intervenţii, Tolnai 7 intervenţii – Perianu 6, Neagu 6, Nechita 4, Ardean-Elisei 3, Brădeanu 3, Manea 2, Buceschi 1, Ciuciulete 1, Pîrvuţ 1, Dincă, Pintea, Ţăcălie, Marin.