Sancţiuni dure după meciul “a la Cluj” din Liga a patra

Comisia de Disciplină din cadrul Asociaţiei Judeţene de Fotbal Hunedoara a dictat o nouă serie de sancţiuni record, după evenimentele petrecute în jocul dintre Zarandul Crişcior şi Gloria Geoagiu, din week-end. Patru jucători ai gazdelor şi antrenorul secund al acestora vor face tuşa 12, respectiv 6 luni după ce l-au bruscat, înjurat, lovit şi scuipat pe centralul Adrian Bocoş din Simeria.

Acesta a decis întreruperea partidei în minutul 80 (la scorul de 3-0 pentru oaspeţi), exact după modelul “brevetat” de Alexandru Tudor în derby-ul Clujului, pe motiv că ar fi trebuit să elimine mai mulţi jucători, după formarea a două meleuri la centrul terenului.

Şi suspendaţi şi cu banii luaţi

Astfel, jucătorii Adrian Achim şi Marcel Haneş nu vor mai putea intra pe teren decât peste un an, fiind nevoiţi să plătească, fiecare, şi câte 2000 de lei amendă, după ce l-au lovit pe central. De o pedeapsă înjumătăţită au parte şi Claudiu Luluşă şi Răzvan Cârcel, dar şi antrenorul Gabriel Gaube, cei trei fiind suspendaţi de asemenea pentru un comoportament total nesportiv la adresa arbitrului. În consecinţă, membrii Comisiei au hotărât ca oaspeţii să câştige meciul, cu 3-0, la “masa verde”. “Toate aceste decizii au fost luate în baza raportului întocmit de arbitru şi nicidecum în baza celui realizat de observatorul de joc, care susţine că partida nu trebuia întreruptă”, a declarat, preşedintele CD, Cornel Mihăiescu.

Filmul evenimentelor

Partida de la Crişcior a curs liniştit până în minutul 80, când o banală aruncare de la margine a declanşat o dispută întrei doi jucători, care s-au luat la harţă şi s-au înjurat. Arbitrul Adrian Bocoş le-a arătat amândurora cartonaşul galben, moment în care jucătorul Zarandului i-a reproşat acestuia că din cauza avertismentului nu va putea evolua în runda următoare, în derby-ul local cu Metalul. Pe fondul protestelor vehemente şi a unor îmbrânceli, arbitrul a fost “lipit” cu spatele de gardul de protecţie al terenului, aflat la unu-doi metri de margine şi deşi spiritele se calmaseră imediat după aceea, Adrian Bocoş a decis să fluiere sfârşitul partidei, înainte cu 10 minute de final, motivând, conform raportului, că integritatea brigăzii de arbitraj era în pericol. Decizia i-a înfuriat şi mai tare pe jucătorii gazdelor astfel că s-a format un nou meleu în centrul căruia s-a situat centralul întâlnirii, dar şi unul dintre asistenţii acestuia, Adrian Corui, care în învălşămeala creată l-a lovit cu fanionul pe preşedintele Zarandului, Gabriel Mardare, intrat şi el pe teren. Lucrurile au degenerat rapid şi meciul s-a încheiat înainte de timp.