Home / Sport / Pragmatici şi norocoşi. Hercules se impune la limită la Călan (Galerie Foto)
Pragmatici şi norocoşi. Hercules se impune la limită la Călan (Galerie Foto)

Văzută de mulţi ca principala contracandidată a celor de la CNS Cetate Deva la locul ce duce la baraj, Hercules Lupeni s-a întrebuinţat serios pe terenul Victoriei Călan, pentru a pleca cu toate punctele. Trupa din Valea Jiului a întors rezultatul de la 0-1, cu mult noroc şi pragmatism.

Practic, elevii lui Dan Voicu au avut doar trei şuturi pe poartă tot jocul! În schimb, gazdele au avut trei oportunităţi imense de a rezolva meciul, doar în ultimele minute, însă oboseala şi-a spus din plin cuvântul şi ocaziile s-au răzbunat, inevitabil.

O execuţie frumoasă şi multe durităţi

Început abrupt! Minutul doi, Stănculea ia pe cont propriu o acţiune pe centru, driblează frumos, trece printre doi adversari şi modifică tabela. Se anunţă spectacol?! Nu prea, pentru că jocul devine, la fel de brusc, extrem de dur. Se intră tare, se simulează, sar scântei şi „plouă” cu avertismente. Între timp, şi puţin fotbal. Hercules ratează ocazia de a egala, din doar doi metri, Andrei Harangozo eşuând incredibil (25), apoi scapă cu faţa curată după ce reuşita lui Moldovan e anulată, corect, pe motiv de offside (32). Se revine la durităţi, în consecinţă nu se prea joacă nimic, dar chiar şi aşa, oaspeţii egalează înainte de pauză. Uşor meritat, dar cu mult noroc, după ce Ionaşcu respinge aiurea o minge în careu, iar Filip profită (42). La reluare, nimic nou. Două echipe „rupte” la mijloc, aceeaşi tensiune. Fotbal, puţin, după cum stabilisem. Gazdele par însă mai prezente şi în decurs de 12 minute (aproape de final) trec de trei ori pe lângă gol prin Moldovan (70, 75) şi Muntean (82), care ratează din poziţii ideale. Efortul depus se simte şi apărarea nu mai răspunde prompt. Perfect pentru Filip, care finalizează, frumos, din careu, o fază creată de tânărul Şamotă (88). Trei puncte, misiune îndeplinită. Cu chiu, cu vai!

Victoria Călan 1 (1)

Toth (61 I. Ionaşcu) – Răşcanu (58 Avădanei), Alexoi, T. Ionaşcu (cpt.), Dinu – Mînja, Muntean, Neagoe, Stănculea (46 Damian) – Roşca (60 Mureşan), M. Moldovan.

Antrenor: Cornel Dumitriu

Hercules Lupeni 2 (1)

Românaş – Ciorâia (cpt.) (38 R. Moldovan) (67 Soare), Dumitrescu, Curtean – Baltaru, An. Harangozo, Al. Harangozo (75 Şamotă), Ciocârlan, Ungureanu, Filip, Crişan.

Antrenor: Dan Voicu

Au marcat: Stănculea (2) / Filip (42, 88)

Arbitru: Radu Danciu (Orăştie). Asistenţi: Alexandru Geampană (Hunedoara) şi Robert Deoancă (Brad). Stadion: „Victoria”. Spectatori: 150