Pradă uşoară pentru campioană

Dava Deva n-a putut face faţă ritmului impus de campioana en-titre City’Us Târgu Mureş. Cu o echipă în care s-au regăsit, printre alţii, foştii echipieri ai CIP Deva, Vlad Iancu, Sorin Gherman sau Florin Matei, oaspeţii s-au impus mai mult decât clar, 1-12 şi s-au instalat confortabil în fotoliul de lider.

În schimb, pentru băieţii lui Karoly Gaşpari eşecul cu campioana a fost al doilea la rând în acest debut de sezon, lucru din cauza căruia ei ocupă, momentan, ultima poziţie în ierarhia primei ligi.

Într-un singur sens

Tânăra echipă deveană a început cu stângul jocul din Sala Sporturilor. Nici nu trecuseră bine primele 60 de secunde ale jocului şi Marius Matei, fratele mult mai cunoscutului Florin deschidea scorul. Băieţii lui Gaşpari au mai rezistat cu brio atacurilor campionilor alte opt minute, până când Csoma a reuşit o „dublă” în decursului unui singur minut şi a triplat avansul târgmureşenilor stabilind totodată şi scorul pauzei. Oaspeţii au forţat şi după reluare şi după patru minute duceau scorul la 5-0. Ambele reuşite, „opera” internaţionalului Florin Matei (23, 24). Scorul a căpătat apoi proporţii graţie lui Oltean (şut din careu după pasa lui R. Daniel 27), dar şi a goalkeeper-ului Moldovan care a transformat un penalty acordat pentru un henţ în suprafaţa de pedeapsă (30). Marius Matei a înscris a doua oară, cu o scăriţă după o combinaţie rapidă cu Lupu (34), iar la faza imediat următoare, Bicăzan a semnat golul de onoare al gazdelor, cu un şut din şase metri. R. Daniel n-a stat pe gânduri însă şi a dus scorul la un neverosimil 1-9, pentru ca pe final, Stoica (39), Csoma (39) şi Olteanu (40) să şi mai treacă şi ei numele pe tabelă.

DAVA DEVA – CITY’US TG. MUREŞ 1-12 (0-3)
Dava: Bozan – Mateescu (cpt), Moţ, Macingo, Şt. Stoica. Au mai jucat: Buta – A. Munteanu, Bicăzan, A. Stoica, Ionaşcu, Tomis, Muhtaseb. Antrenor: Karoly Gaşpari
City’ Us: Iancu – Lupu (cpt), M. Matei, F. Matei, Gherman. Au mai jucat: V. Moldovan, Torok – Olteanu, V. Muntean, R. Daniel, D. Stoica, Csoma. Antrenor: Endre Kacso