Mai greu în ape internaţionale

Alexandru Bădeaţă a evoluat sub potenţialul arătat la Campionatul Naţional în primele două curse de la Campionatul European de Nataţie a Juniorilor, ce se desfăşoară în această săptămână la Dordrecht, în Olanda.

Înotătorul de 18 ani pregătit de Anca Băjan s-a clasat, în prima zi, pe ultimul loc în preliminariile probei de 100 de metri spate, cu timpul de 1:00:97, rezultat mai slab cu peste o secundă faţă de cel de 00:59:83 înregistrat la Bucureşti, la finalul săptămânii. Cu acest timp modest, Alexandru Bădeaţă s-a clasat pe locul 46 (ultimul), devansând un singur sportiv din Lituania, care a fost descalificat. Nici a doua zi a întrecerii continentale nu a fost mai bună pentru Bădeaţă, care a evoluat sub aşteptări şi în seria preliminară a probei de 200 de metri mixt (proba preferată), acolo unde a încheiat pe locul 35 din 39 de sportivi aflaţi la blocstarturi, cu timpul de 2:10,06 minute. Următoarea probă pentru înotătorul hunedorean va fi cea de 200 de metri spate, programată pentru această dimineaţă. Şi de această dată, Alexandru va înota în prima serie, cea mai slabă din cele cinci, alături de sportivi din Israel (2), Austria, Letonia (2) şi Luxemburg. Cursa în care hunedoreanul îşi pune cele mai mari speranţe este însă cea de 400 de metri mixt, care va avea loc duminică, 13 iulie, în ultima zi a competiţiei. La 400 de metri mixt, Alexandru este cotat cu al 37-lea  timp din cei 43 de competitori, pe baza rezultatului de 4:38:26 obţinut la Roma în 15 iunie, dar ar fi fost pe locul 32 cu performanţa de 4.35.70 reuşită la Campionatul Naţional.