NEWS ALERT:
Home / Sport / Liga a patra devine din ce în ce mai interesantă
IMG_9424

Liga a patra devine din ce în ce mai interesantă

Trei rezultate de egalitate – lucru rar la acest nivel – şi o victorie la limită a gazdelor au însemnat sarea şi piperul etapei a patra din Liga 4 Hunedoara. S-a şi înscris mult (cu toate că s-a consemnat şi un scor alb), 24 de goluri în şapte meciuri, aceasta însemnând o medie de 3,42 goluri pe meci, adică runda a fost cât se poate de interesantă.

După patru etape disputate din actualul campionat se pot trage deja câteva concluzii, dacă privim clasamentul Ligii a patra şi evoluţiile favoritelor (şi nu numai ale lor) în aceste prime runde. Sigur, vom reveni foarte curând în Glasul Hunedoarei cu primele aprecieri asupra actualului sezon competiţional judeţean, până atunci vă prezentăm însă ce a fost la sfârşitul săptămânii trecute.

ACS Hercules Lupeni – CSO Retezatul Haţeg 2 – 2

Derbyul etapei a opus două echipe „grele” ale campionatului judeţean, ambele pretendentele – cel puţin – la podium, a căror dispută s-a încheiat în cele din urmă nedecis. Dacă gazdele aveau înaintea acestei etape punctaj maxim (două victorii la scor în două meciuri, pentru că în runda a doua au stat), oaspeţii veneau şi ei după două victorii, dar şi o înfrângere în prima etapă în faţa campioanei Inter. Până la urmă cele două combatante au trebuit să se mulţumească cu câte un punct, mai bun decât nimic în lupta pentru poziţiile fruntaşe ale clasamentului.

HERCULES: Niţu (min 12 Dăneasă) – Ciorîia, Ad. Roşian, Ionaşc, Pop (min. 30 Buţurcă), Cismaşiu, Moldovan (min. 72 Pîrvulescu), Ciocîrlan, Băcăran, Harangozo, I. Roşian. Antrenor Dan Voicu

RETEZATUL: Farcaş – Laslău, Simoneac, Drăgoescu, Cîrdei, Pîrvu, Tămăşiloni (min. 45 Belei), Ardelean, Popesc (min. 61 Maier), Gavriluţi (min. 84 Dăncescu), Arcuşi. Antrenor Flaviu Itul.

CS Inter Petrila – AS Universitatea Petroşani 4 – 1

Victorie la pas şi cât se poate de aşteptată a deţinătoarei titlului judeţean, care se menţine lider cu 12 puncte din tot atâtea posibile. Şi cu Adrian Cîmpean pe banca tehnică Interul păstrează ritmul din sezonul trecut şi le va fi foarte greu contracandidatelor să ţină pasul cu echipa petrileană. „Tripla” golgeterului Iosif Kalai din minutele 20, 28 şi 44) a fost completată de reuşita lui Duma din min. 69, golul de onoare al oaspeţilor fiind semnat de Plăcintă, în min. 34.

CSM Dacia Orăştie 2010 – ACS Şoimul Băiţa 2 – 2

Dispută pasionantă fie şi numai din punct de vedere al evoluţiei scorului la Orăştie, unde nou promovata Dacia începe să arate că are un cuvânt greu de spus în actuala ediţie de campionat. Gazdele au condus în două rânduri pe vicecampioana judeţeană, prin golurile reuşite de Laurenţiu Popa (min. 39) şi Marius Lupşa (min. 70). De fiecare dată oaspeţii au revenit pe tabelă şi au restabilit egalitatea, prin Nicolae Chelariu (min. 69) şi Flavius Benea, golul acestuia venind în primul minut al prelungirilor.

DACIA: Pintescu – Băeşu, Teglă (min. 57 Noja), Sav, Lupşa (min. 80 Pop), Dreptate (min. 57 Ioniţă), Mercurean, Suciu (min. 89 Ghemeş), Duică, Vaşarhelean, Popa. Antrenor Cosmin Firu

ŞOIMUL: Huzum – Vajda, Chelariu, Pisoiu (min. 39 Jurj), Stamatin (min. 67 Fiţ), Mateescu, Benea, Demian, Salamon, Petresc, Horţ. Antrenor Ioan Pisoiu.

CSM Jiul Petroşani – CS Hunedoara 0 – 5

Galop de sănătate al trupei lui Mircea Alic pe un teren unde altă dată se disputau meciurile din Divizia A între Jiul şi Corvinul (ce vremuri!). Golurile lui Robert Popa – min. 2, Octavian Apachiţei – min. 7 şi 74, Paul Medrea – min. 58 şi Liviu Herci – min. 76 au stabilit o învingătoare scontată încă înainte de startul meciului.

ACS Victoria Călan – AS Gloria Proinstal Geoagiu 2 – 1

Misiunea gazdelor din Călan a fost facilitată mult de eliminarea lui Adrian Dosan din tabăra oaspeţilor chiar în startul partidei, în minutul 11. Răzvan Stănculea (min. 28) şi Bogdan Muntean (min. 43) au adus trupa lui Claudiu Fulea în avantaj de 2 – 0 până la pauză, însă golul lui Radu Bobelică la cinci minute de la reluare a readus echipa lui Ciprian Pepenar în joc. În cele din urmă Victoria şi-a adjudecat cele trei puncte şi rămâne sus în clasament, în plutonul urmăritor al liderului.

AS Aurul Certej – CSA Aurul Brad 0 – 0

Dispută fără gol între Aurul din Certej şi cel din Brad. Ambele formaţii sunt departe de reuşitele din sezonul precedent, la ora actuală ele situându-se undeva în a doua jumătate a clasamentului, cu câte patru puncte acumulate în tot atâtea etape.

CSM Mihai Viteazu Vulcan – CNS Cetate Deva 3 – 0

Victorie dătătoare de moral pentru cei de la Mihai Viteazu în disputa cu o altă echipă reînfiinţată în acest sezon, cea a juniorilor Devei. Ionuţ Bulimej în min. 19, autogolul lui Marius Sicoe din min. 24 şi Dacian Mândreci în min. 59 au adus primele puncte pentru gazde după două înfrângeri la scor în primele meciuri din campionat.

Despre Bogdan BARBU

Aflată cu cuţitul la os după patru etape în care nu a cunoscut gustul victoriei …