Home / Sport / FUTSAL. Sparring partner pentru Rusia
FUTSAL. Sparring partner pentru Rusia

Naţionala de fotbal în sală a României a părăsit Campionatul European din Belgia. „Tricolorii” au pierdut clar, 0-6 (0-4), în faţa puternicei reprezentative a Rusiei, după un meci dominat autoritar de vicecampioana ultimei ediţii. Cu cinci brazilieni în cele două linii, ruşii au rezolvat meciul după primele 20 de minute. Robinho (4), Shayakhmetov (8) şi Eder Lima (8, 16) au profitat din plin de erorile defensive comise de Matei sau Iancu şi au intrat liniştiţi la pauză. La reluare, elevii lui Nelu Stancea au forţat, în mare parte din timp, cu cinci jucători de câmp, însă n-au reuşit în niciun moment să spargă defensiva adversă, cele mai importante ocazii aparţinându-le lui Şotârcă şi Stoica. În aceste condiţii, tot Rusia a fost cea care a punctat prin Sergeev (32) şi acelaşi fenomenal Eder Lima (34) şi şi-a asigurat biletele pentru careul de aşi acolo unde va întâlni câştigătoarea întâlnirii dintre Spania şi Slovenia. În celălalt meci al zilei, Portugalia a trecut cu 2-1 de Ucraina şi aşteaptă să vadă cu cine va juca în semifinalele dintre Italia şi Croaţia (n.red. – meciuri disputate după închiderea ediţiei). 2000 de euro a primit fiecare jucător al României pentru calificarea în sferturile de finală. A doua la rând la un EURO.