Finală aşteptată, una „clasică” în Cupa Liceelor BIG FM

Până la urmă nu a fost nici o surpriză miercuri, în semifinalele Cupei Liceelor BIG FM de la Deva, favoritele impunându-se clar în faţa adversarelor din penultimul act al competiţiei. În marea finală (care s-a disputat aseară, mult după închiderea ediţiei, şi despre care vom reveni pe larg în ziarul de luni) s-au întâlnit aşadar Colegiul Naţional Sportiv Cetate Deva, campioana en-titre, şi Colegiul Tehnic Matei Corvin Hunedoara.

Finala de anul trecut s-a reeditat în semifinală

În primul joc s-au confruntat Colegiul Naţional Sportiv „Cetate” Deva şi Colegiul Naţional „Decebal” Deva, adică finalistele de anul trecut, pe care sorţii le-au făcut să se întâlnească mai devreme la ediţia din acest an. Deţinătorii trofeului şi-au luat tare adversarii încă din start şi au punctat aproape ritmic, în minutele 8, 10 şi 14, prin Vesa şi Stănescu, acesta de două ori. Cei de la Decebal au revenit spectaculos şi oarecum neaşteptat pe tabelă, reducând scorul la 3 – 2 după reuşitele lui Ciornea şi Danciu, ultimul cu patru secunde înainte de pauză, la o gafă uluitoare a portarului Stănici.

Lucrurile au reintrat însă pe făgaşul aşteptat în partea a doua, când Cetate şi-a asigurat din nou un avans de două goluri, prin Pieptea, la şase minute de la reluare. Decebaliştii au încercat o nouă revenire, însă le-a lipsit precizia la finalizare, cea mai mare ratare aparţinându-i lui Culcear, care cu poarta goală a trimis peste. Kovacs, jucătorul legitimat la Autobergamo, a închis tabela la 5 – 2 cu două minute înainte de fluierul final şi astfel Cetate s-a calificat într-o nouă finală la Cupa Liceelor BIG FM.

Victorie clară şi pentru Matei Corvin

Aproape la fel au stat lucrurile şi în cea de-a doua semifinală, hunedorenii de la Matei Corvin controlând ostilităţile în partida cu simerienii de la Anghel Saligny. Caval şi Marcu au înscris foarte repede, în min. 7 fiind deja 2 – 0. Bustan a redus scorul în min. 11, însă la faza imediat următoare Marcu a refăcut diferenţa de două goluri, stabilind şi scorul pauzei.

Repriza secundă a fost la discreţie corviniştilor, care au ratat numeroase ocazii, dar au şi marcat prin aceiaşi omniprezenţi Marcu şi Caval. Efortul lui Bustan a mai adus un gol pentru Saligny, însă ultimul cuvânt l-a avut tot echipa din Hunedoara, prin Kocsis, care a închis tabela la 6 – 2.

Colegiul Naţional „Decebal” Deva – Colegiul Naţional Sportiv „Cetate” Deva 2 – 5 (2 – 3)

DECEBAL: Florin Ciolea, Lucian Butaş – Alexandru Culcer, Andrei Ciornea, Răzvan Retegan, Valentin Tămaş, Cătălin Goldrag, Mălin Mihuţ, Dragoş Danciu, Sorin Pandelea, Vlad Moglan, Sergiu Oprean. Antrenor Cristian Bauman.

CETATE: Raul Stănici – Zabar Kovacs, Eduard Ţernea, Bogdan Pieptea, Andrei Vesa, Andrei Stănescu, Denis Mihoreanu, Robert Bulzan, Codrin Coteţ, Antonio Teodorescu, Laurenţiu Moţ. Antrenor Marius Sîrbu.

Au marcat: Ciornea (18), Danciu (20), respectiv Vesa (3), Stănescu (10 și 14), Pieptea (26), Kovacs (38)

Colegiul Tehnic „Matei Corvin” Hunedoara – Colegiul Tehnic de Transport Feroviar „Anghel Saligny” Simeria 6 – 2 (3 – 1)

CORVIN: Bogdan Jurca, Constantin Muntean – Alexandru Marcu, Darius Bularda, Răzvan Caval, Adrian Marinca, Andrei Kocsis, Daniel Chelemen, Flavius Iacob, Ştefan Enache, Georgian Vasion. Antrenor Sorin Cimpoca.

SALIGNY: Vlăduţ Jescu – Radu Bustan, Abel Bala, Sergiu Stanciu, Emanuel Tomt, David Sicoe, Iosif Groza, Nicuşor Mihăilă. Antrenor Carol Gal.

Au marcat: Caval (3, 27), Marcu (7, 12, 24), Kocsis (40), respectiv Bustan (11, 39)