Home / Sport / Farmecul fotbalului rural: Veţelul învinge Brănişca, într-un meci cu şase goluri (GALERIE FOTO)
Farmecul fotbalului rural: Veţelul învinge Brănişca

Runda cu numărul doi a Ligii a V-a Hunedoara a aranjat pe „tapet” mai multe derby-uri, fiecare dintre acestea încheindu-se, cum altfel, dacă nu cu o ploaie de goluri. La Veţel, Unirea a depăşit lejer Mureşul Brănişca (4-2), în vreme ce jocul dintre Dacia Boşorod şi Unirea Şoimuş s-a încheiat nedecis, 3-3.

Fotbalul rural nu duce lipsă de partide interesante, nici de combatanţi care mai de care mai speciali. Duelul tradiţional dintre Unirea Veţel şi Mureşul Brănişca s-a încheiat cu victoria gazdelor, după ce în ultimul duel disputat pe terenul din apropierea căii ferate, cele două echipe făcuseră show: 4-4.

Şi la sat se dau goluri frumoase

Cine se gândeşte că partidele din ultimul eşalon fotbalistic al judeţului duc lipsă de spectaculozitate şi momente inedite se înşeală amarnic. Coordonaţi din teren, în dublu-rol, atât de antrenor cât şi de jucător, de fostul fundaş „de fier” al Mureşului Deva sau al UT-ei Arad, Ciprian Luca (care a bifat toate cele 90 de minute!), cei de la Unirea Veţel îşi continuă parcursul bun început în urmă cu un sezon. Asta deşi în jocul de duminică au păşit cu stângul pe gazon: Boldor îl lansează excelent în adâncime pe Muntean şi acesta face 0-1 din marginea careului, înainte ca gazdele să se aşeze bine în ghete (3). Replica nu se lasă aşteptată decât doar 20 de minute, când turnul de control Luca îl găseşte ideal în careu pe Nicula, iar şeptarul Veţelului echilibrează balanţa cu un lob frumos peste Magyar. Mini-asediul de la poarta oaspete se înteţeşte şi Luca (34), iar mai apoi Iuga (43) ratează de puţin ţinta, parcă prevestind golul ce avea să vină, la doar un minut înainte de primul răgaz. Stoica fixează vinclul colţului lung de la mai bine de 25 de metri şi îşi duce echipa în avantaj la vestiare.

Sare şi piper şi în al doilea act

„O s-o luaţi pe Mureş în jos, cu barca plină de goluri”, decretează amuzat, de după gard, cel mai înfocat fan al gazdelor. Şi echipa-i favorită pare să nu se dezmintă. Luca inventează încă o pasă „ca pe vremuri” pentru Stoica, iar vârful Unirii face, cu calm, 3-1, cu un alt lob peste portar, după ce în prealabil îşi aşezase mingea, cuminte, pe piept (50). Diferenţa de două goluri din debut reapare, în minutul 68, când Iuga a şutat în cros, în colţul lung din marginea careului, suficient încât „roşii” să pună frână. Până la final, oaspeţii au mai beneficiat de un penalty (ratat de Muhtaseb 78) şi au reuşit să diminueze din proporţiile scorului, prin Goran, care s-a trezit cu un cadou din partea nou-intratului Iacob (89). 4-2 şi Unirea are maximum de puncte după primele 180 de minute ale noului sezon.

Schimb de jucător, dar şi de ghete

● Veniţi la joc cu maşinile personale, oaspeţii n-au avut la dispoziţie decât o singură rezervă. Budăcan a intrat pe teren, în final, numai după ce a reuşit să şi „împrumute” ghetele celui căruia i-a luat locul, pe motiv că perechea proprietate personală era şi ea la rându-i, „împrumutată” unui coleg!
● Deşi cu un gazon care ar face invidios până şi o echipă ce evoluează în Liga a III-a, stadionul de lângă calea ferată nu este dotat cu garduri înalte în spatele celor două buturi. În aceste condiţii, mingile „înălţate” peste una din cele două porţi ajung, de fiecare dată, în lanul de porumb sau în iarba înaltă de câţiva metri.
● Majoritatea formaţiilor din ultimul eşalon valoric al judeţului apelează, de cele mai multe ori, la serviciile unor jucători care evoluează, an de an, în campionatele municipale de minifotbal. Chiar şi aşa, printre combatanţi se numără şi jandarmi, cameramani, dar şi pensionari!

Antrenor: Marius Boldor

Au marcat: Nicula (22), Stoica (44, 50), Iuga (68) / Muntean (3), Goran (89)
Arbitru: Daniel Thirt (Călan). Asistenţi: Alin Saraol şi Corado Cîrstoiu (ambii din Deva)

7. Unirea Gen. Berthelot 2 1 0 1 9-3 3p
8. Minerul Teliuc 2 0 1 1 2-3 1p
9. Cerna Lunca Cernii 2 0 0 2 2-6 0p
10. Streiul Baru Mare 2 0 0 2 1-7 0p
11. Sântămăria Orlea 2 0 0 2 3-10 0p
12. Narcisa Sălaşul de Sus 2 0 0 2 2-13 0p