Eșec scontat. Cetate, nicio șansă pe terenul liderului

Formația pregătită de profesorul Ioan Băban a pierdut, fără drept de apel, 22-31 (9-15), pe terenul liderului HCM Baia Mare. Devencele n-au rezistat decât un sfert de oră în fața băimărencelor, care au arătat de ce sunt, momentan, cele mai bune din Liga Națională.

Dincolo de rezultat, Cetate pare să o fi pierdut pentru o bună bucată de vreme pe Dunja Tasic, care s-a accidentat serios la nici cinci minute de la startul întâlnirii din nordul țării.

Prea puțin în fața unui adversar puternic

Devencele au început destul de bine jocul de la Baia Mare. Au punctat la fiecare atac și au condus în primele cinci minute ale întâlnirii (2-3). Imediat după aceea însă, gazdele au pus stăpânire pe joc și au apăsat pedala de accelerație până la podea. Rămasă fără Tasic în centru (accidentată serios la genunchiul piciorului drept, chiar în debut), Cetate a trăit doar prin reușitele Anei Pentrinja și prin cele ale Nicoletei Rusu. Atât și nimic mai mult! Liderul și-a intrat, treptat, în mână și după un sfert de oră Buceschi semna deja un avans de trei puncte (9-6). Apoi a urmat desprinderea. Logică, dacă este să ne gândim că în a doua jumătate a primului act, Deva n-a mai izbutit să puncteze decât de patru ori. Pauza a adus astfel un rezultat just: 15-9. La reluare, la fel ca în celelalte întâlniri din campionat, Baia Mare a explodat și a înclinat definitv balanța. Elisei (care a debutat la gazde), Bondar și Tătar au dus liderul la 8 „lungimi” (19-11) în doar cinci minute și era clar că cele trei puncte vor rămâne în nord. Cu atât mai mult cu cât Claudia Cetățeanu a ferecat poarta (15 intervenții!). S-a făcut, ușor, plus zece, astfel că finalul jocului a fost unul fără istoric. Cetate pierde, 22-31, după trei runde, dar așteaptă cu încredere jocul de joi, de acasă, cu „U” Jolidon Cluj. La Baia Mare au încercat, cu Clujul trebuie să și reușească.

HCM Baia Mare 31 (15)

Portari: Cetățeanu (15 intervenții), Ungureanu (2 intervenții)

Marcatoare: Buceschi 6 (1x7m), Tătar 6, Elisei 5, Vârtic 3, Marin 3, Pașca 2, Olteanu 2, Puiu 2 (1x7m), Bondar 1, Pîrvuț 1.

Antrenor: Costică Buceschi