Home / Sport / CFR Simeria, la a patra victorie amicală
CFR Simeria

CFR Simeria, la a patra victorie amicală

Echipa antrenată de Marius Opric au obţinut, ieri, al patrulea succes amical din acest an. Feroviarii s-au impus, pe teren propriu, cu 2-0 în faţa conjudeţenei Jiul Petroşani, graţie golurilor marcate de Găceanu şi Suciu. „Alb-negrii” îşi pot lua revanşa, sâmbătă, în Vale, când este programat „returul” dintre cele două.

Pe un teren ce a arătat surprinzător de bine pentru această perioadă, ocupanta locului trei s-a impus cu două goluri diferenţă, la capătul unui joc în care cei doi tehnicieni au trimis în teren, pentru mai bine de o oră, formaţiile de bază.

Câte-un gol pe repriză

CFR-ul şi adjudecat primul meci al „dublei” amicale cu jiuliştii lui Marin Tudorache. Deşi oaspeţii din Vale au fost mai periculoşi la început (Drida „transversală” dintr-o lovitură liberă de la 30 de metri – minutul 9 şi Filipescu şut în Iancău de la zece metri – minutul 30), oamenii lui Opric au trecut uşor la cârmă şi după o ocazie semnată de Dăscălescu (35) au izbutit să marcheze prin Găceanu, care a împins în poartă, dintr-un metru, o minge „bâlbâită” de apărarea adversă (36). 2-0 s-a făcut mult târziu, când mai erau doar zece minute din meci şi după ce ambii antrenori făcuseră schimbări majore. Suciu a primit o pasă în adâncime de la Ungureanu şi l-a învins fără prea mari emoţii pe Tonca, pentru a-l patrulea succes amical din 2012 pentru Simeria, după 2-1 cu CS Vladimirescu şi Jiul Rovinari şi 3-0 cu Naţional Sebiş. „Returul”, sâmbătă, la Petroşani.