Cetate Deva s-a calificat la penaltiuri în turul 5 al Cupei României

Partida de pe Stadionul Comunal din Băleşti (judeţul Gorj), contând pentru turul patru al Cupei României, dintre localnicii de la Internaţional, din Liga a patra, şi CNS Cetate Deva, Liga a treia, s-a încheiat cu scorul de 3 – 0 după executarea loviturilor de departajare în favoarea oaspeţilor.

Meciul a început cu 15 minute întârziere faţă de ora de start prevăzută, deoarece ambulanţa nu a fost prezentă la stadion. La sfârşitul celor 90 de minute regulamentare de joc, scorul a fost egal, 0 – 0, la fel şi după disputarea a două reprize de prelungiri, în care Velici a ratat un penalti în minutul 100.

„Am avut un adversar dificil, la fel cum a fost şi terenul – ne aşteptam la asta. A fost un meci greu, important este că ne-am calificat. Raţ a apărat două din loviturile de departajare executate de gazde, iar pentru noi au transformat Vajda, Vaştag şi Lintaru, nu a mai fost nevoie să executăm şi ultimele două din seria de cinci. Acum trecem peste bucuria calificării, ne gândim deja la meciul de campionat de la Lugoj, de vineri”, a spus după meci Viorel Tănase, antrenorul lui CNS Cetate Deva.

Tragerea la sorţi a programului 16-imilor se va efectua joi, 6 octombrie, de la ora 18, în sala „Nicolae Dobrin” a Casei Fotbalului.

CETATE: Raţ – Vîrtan, Ionică, Dosan, Doboş (88 Petresc) – R. Cristian (57 Sahru), Vajda, Vaştag, Bloj – Tecsi (61 Velici), Lintaru. Antrenori Viorel Tănase şi Tudorel Pelin.

Partida a fost condusă la centru de arbitrul Aurel Vărzan (Timişoara), asistenţi Ovidiu Dorobanţu (Olanu) şi Nicuşor Marin (Suseni).

astăzi se joacă:

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe (CV) – FC Braşov (BV)
CS Afumaţi (IF) – ACS Berceni (IF)
SCM Piteşti (AG) – Chindia Târgovişte (DB)
Ştiinţa Miroslava (IS) – Dacia Unirea Brăila (BR)
Viitorul Domneşti (IF) – Unirea Tărlungeni (BV)

mâine se vor juca partidele:

CS Păuleşti (PH) – CS Mioveni (AG)
ACSO Filiaşi (DJ) – CSM Râmnicu Vâlcea (VL)

Metalurgistul Cugir s-a calificat fără joc în turul 5, deoarece FCM Baia Mare s-a desfiinţat.