Cetate a câştigat în prelungiri cu Ighiu şi continuă parcursul senzaţional din retur (GALERIE FOTO)

CNS Cetate Deva a obţinut o nouă victorie vineri,  2 – 1 în partida disputată pe teren propriu cu Performanţa Ighiu. Cei prezenţi la stadion au avut parte de un meci dramatic şi tensionat pe toată durata lui, cu toate ingredientele necesare de acţiune şi suspans: golul decisiv a fost marcat în ultimul minut de prelungiri, din penalty, iar arbitrul a arătat 13 cartonaşe galbene şi trei roşii.

Trupa lui Marius Sîrbu îşi vede de treabă, adică de jocul bun prestat până acum, şi are o serie aproape incredibilă în acest retur de campionat. Cu succesul în faţa Ighiului a ajuns la a patra victorie consecutivă şi este performera sezonului de primăvară, fiind neînvinsă în cele cinci meciuri disputate în acest an.

Gol primit de Deva pe final de repriză

Partida de vineri a pus faţă în faţă două echipe care se cunosc foarte bine, disputând în ultima vreme patru amicale, două în iarnă şi două în vara trecută. De aici şi o oarecare prudenţă în abordare, vreme de jumătate de oră ele tatonându-se reciproc.

Gazdele au încercat poarta mai mult cu şuturi din afara careului, în timp ce oaspeţii au contat în special pe pătrunderi individuale. Lintaru (min. 2), Pribac (min. 7) – semnalizat eronat în ofsaid – şi Vajda (min. 6, 11 şi 12) pentru Deva, David (min. 9 şi 19) şi Silviu Ţuruş (min. 8, 16 şi 23 – la ultima intervenţie excelentă Kelemen) au semnat acţiunile ofensive din acest interval, fără ca vreuna să pună în real pericol poarta adversă. Prima ocazie de gol cu adevărat mare a venit minutul 30, când Negură a şutat din careu de puţin pe lângă bara din dreapta lui Raţ. A fost parcă semnalul trezirii celor din Ighiu, care şi-au adus aminte că trag la promovare şi sunt la trei puncte de lider, iar aceste trei puncte ar fi bine să le obţină în meciul de la Deva. Oaspeţii au controlat ultimul sfert de oră al reprizei şi îşi puteau asigura un avantaj consistent până la pauză. David, plecat de la limita ofsaidului, şutează din unghi în bara laterală (min. 37), tot el încearcă un lob de efect la o acţiune personală, însă Raţ este la post şi respinge în corner (min. 40), pentru ca minutul 43 să aducă primul gol al meciului. Acelaşi David, omniprezent în faza ofensivă şi de departe cel mai bun om al Performanţei, pătrunde frontal pe contraatac, talonat de Mintaş, care s-a ferit să îl atace decisiv (şi s-a dovedit până la urmă că a făcut bine, fiind în postura de ultim apărător şi orice fault însemna automat eliminarea) şi trimite un şut plasat pentru 0 – 1.

Parcă alte echipe şi cu siguranţă alt joc după pauză

Devenii au ieşit de la cabine direct la turaţie maximă şi în primul minut de la reluare au ocazia egalării: Făgărăşanu pătrunde pe dreapta, centrează în careu şi Lintaru reia incredibil peste poartă din opt metri. Două minute mai târziu tot Făgărăşanu trimite pentru Lintaru, însă atacantul devean întârzie şutul şi e deposedat la un contraatac trei contra trei. Kelemen îl găseşte cu o pasă bună în careu pe Făgărăşanu, dar acesta e blocat în ultimă instanţă în min. 50. David mai are o pătrundere individuală, însă Mintaş intervine şi degajează (min. 53), iar Pribac expediază un şut sănătos pe lângă poarta lui Boldea (min. 54). Firesc după aspectul jocului, vine şi golul egalării. Grunţă este faultat în careu şi Făgărăşanu transformă cu siguranţă penaltyul acordat în min. 58 pentru 1 – 1.

Sunt introduse forţe proaspete în tabăra deveană şi asta se vede imediat. Abia intrat pe teren, Şaucă pătrunde pe dreapta şi centrează periculos în careul mic, însă mingea trece prin faţa porţii fără ca nimeni să o împingă în plasă (min. 67). Şi Suciu are o ocazie cu un sfert de oră înainte de final, când reia cu capul pe lângă poartă centrarea bună a lui Grunţă. Cu totul alt jucător după pauză, Grunţă reia periculos centrarea lui Doboş, dar şutul său este blocat de apărarea adversă (min. 77), pentru ca Mintaş să aibă şi el şansa golului la o lovitură de cap expediată periculos după un corner, însă Bodea respinge (min. 78). Şaucă face din nou ravagii pe flanc, însă centrarea lui este reluată cu capul de Pribac peste transversală (min. 80).

Final cu trei eliminări

Ultimele zece minute au fost dincolo de orice aşteptări ca dramatism. Mai întâi Suciu a văzut două cartonaşe galbene la interval de două minute şi a fost eliminat cu 9 minute înainte de final, pentru ca alte trei minute mai târziu Fetiţa de la oaspeţi să vadă şi el al doilea galben şi egalitatea numerică în teren să fie restabilită. În penultimul minut Şaucă iroseşte un contraatac grăbindu-se să centreze, pentru ca în al doilea minut de prelungiri Kelemen să aibă o intervenţie cât un gol la ocazia lui Weiner. Un minut mai târziu, Szekely trimite periculos pe lângă poartă la un corner al Performanţei, pentru ca ultima fază a meciului, în min. 90+4, să aducă golul victoriei pentru Cetate: Boloş, intrat de opt minute, este faultat în careu (Rodean a şi fost eliminat) şi Mintaş transformă penaltyul, după ce mingea a lovit întâi bara transversală.

CETATE: Raţ – Kelemen, Mintaş, Dosan, Doboş (min. 90+3 Ungureanu) – Grunţă, Vajda, Boldea, Făgărăşanu (min. 64 Şaucă) – Lintaru (min. 64 Suciu), Pribac (min. 86 Boloş). Antrenor Marius Sîrbu.

„Ţin să îmi felicit din nou jucătorii pentru atitudinea extraordinară pe care au avut-o şi la acest meci. La pauză au dat dovadă de un psihic puternic, de o ambiţie şi o mobilizare exemplare. În prima repriză am intrat în jocul lor şi ne-au surprins în defensivă pe acţiuni centrale, însă în partea a doua am pus accent pe jocul nostru obişnuit, am avut un ritm bun şi calitate în joc, o posesie undeva la 60 – 65% şi acţiuni directe pe poartă. Am reuşit un joc extrem de consistent, mai ales după pauză, iar la final pot spune că au câştigat cei care au meritat victoria”, a declarat la sfârşitul meciului Marius Sîrbu, antrenorul lui Cetate Deva.