NEWS ALERT:
Home / Sport / Autobergamo a debutat în play-off cu o victorie la Iaşi
thumbnail

Autobergamo a debutat în play-off cu o victorie la Iaşi

Start perfect pentru campioana României la futsal în tentativa de a-şi apăra titlul cucerit anul trecut. Duminică, în prima etapă a grupei semifinale 1 din play-off-ul campionatului, Autobergamo Deva a învins la Iaşi pe CSM Politehnica cu un concludent 6 – 3 şi a mai adunat încă trei puncte la cele trei cu care a plecat la drum în această fază decisivă a întrecerii interne din Liga 1.

Referitor la partida de la Iaşi să spunem că, inexplicabil de-a dreptul, aceasta nu a fost transmisă pe canalul “Futsal Romania”, cel care difuzează meciurile din Liga 1, motivul invocat fiind lipsa cartelei de internet (!), deşi cu o zi înainte acesta transmisese Dunărea Călăraşi – United Galaţi din seria a doua. Referitor la jocul în sine, trebuie menţionat că gazdele de la Politehnica au dat o replică bună campionilor, încercând să dovedească tuturor că îşi merită locul în play-off.

Ieşenii au reuşit să păstreze scorul alb pe tabelă timp de un sfert de oră, după care Cristian Obadă (min 16) şi Robert Matei (min 18) au făcut ca lucrurile să intre în normal şi Autobergamo să intre cu un avantaj de 2 – 0 la pauză.

În debutul reprizei secundă Politehnica s-a apropiat la un singur gol pe tabelă, 2 – 1, dar Ferreira şi Matei au dus diferenţa la 4 – 1. Cu o ultimă zvâcnire de orgoliu echipa care a terminat campionatul pe locul 6 s-a apropiat din nou la un un gol, 4 – 3, însă finalul a aparţinut echipei devene, mult mai valoroasă şi mai rutinată, care a mai punctat de două ori prin acelaşi inepuizabil Robert Matei şi Tacot, stabilind scorul final.

Brădeanul Denis Grigorescu, dublu medaliat la Cupa Mondială de aeromodelism

Oraşul Simeria a fost la sfârşitul săptămânii trecute gazda întrecerilor din cadrul Cupei Mondiale de …