Home / Sport / Autobergamo a spulberat Armada Spaniolă (GALERIE FOTO)
Autobergamo a spulberat Armada Spaniolă (GALERIE FOTO)

Autobergamo Deva şi-a respectat blazonul de lider al clasamentului Ligii Naţionale la futsal şi a învins cu 4 – 0 o formaţie care se anunţa greu de depăşit înaintea întâlnirii de sâmbătă.

KSE Târgu Secuiesc s-a prezentat la Deva cu un contingent iberic impresionant – o adevărată Armada, şase jucători plus antrenorul Sanchez – şi o pată de culoare, Lutuhba Nzaza, în tentativa declarată de a obţine puncte pentru play-off. De partea cealaltă, gazdele au avut de trecut peste trei absenţe – Pânzaru şi Obadă suspendaţi, Toniţă accidentat. Spre lauda lor, cei de la Autobergamo au strâns rândurile ca o mare echipă şi s-au impus de o manieră categorică în faţa unei săli pline.

Primă repriză dominată de deveni

Meciul a început în nota de dominare a devenilor, cu secuii-spanioli încercând un presing agresiv în apărare cu care să stopeze acţiunile gazdelor. Nu se poate spune că au şi reuşit, pentru că ocaziile au curs la poarta lui Chavez. Matei, Ignat, Tacot şi Manya au executat un adevărat bombardament, având nouă şuturi la poartă numai în primele cinci minute ale partidei. Inevitabilul s-a produs în minutul 6, când Matei a interceptat o minge în terenul propriu şi nu a mai putut fi oprit de nimeni şi nimic, înscriind pentru 1 – 0. Abia acum ies şi oaspeţii mai mult la joc şi Molina are şi el de lucru serios. Mai întâi apără şutul lui Nzaza (min. 6), apoi intervine excepţional la ocazia lui Igor Tores, scoţând balonul de pe linia porţii (min. 9), pentru ca în min. 11 să respingă cu piciorul lovitura liberă bătută de Dumitru. Autobergamo are şansa golului doi prin Cataramă – scăpat singur după o pasă a lui Ignat (min. 7), Moţ – acţiune individuală blocată de Chavez (min. 8), Manya – voleu superb peste poartă (min. 11), Matei şi Tacot – dublă ocazie (min. 12), iarăşi Tacot – blocat (min. 12), iarăşi Cataramă – din nou scăpat singur, după o pasă a lui Matei (min. 14). Minutul 14 aduce şi golul desprinderii: Moţ iniţiază o superbă acţiune individuală, trimite pe lângă portar, iar Cataramă împinge mingea în plasă de pe linia porţii, cu toată opoziţia unui fundaş advers, pentru 2 – 0. Până la pauză putea veni şi golul 3, numai că Moţ (min. 15), Matei în două rânduri (min. 15 şi 16), Cataramă (min. 16 şi 18) şi din nou Matei (min. 20) irosesc bune oportunităţi de a marca. De partea cealaltă, Molina se mai întrebuinţează până la pauză doar la şutul lui Ioszef Gazda, respins în corner (min. 18).

Joc la rezultat în partea a doua

După golul de 2 – 0 Autobergamo începe să îşi pună în valoare jocul de pase şi de posesie a mingii, încercând să puncteze mai mult pe contraatac. Cu toate acestea ocaziile apar în continuare pentru deveni, prin Manya (min. 21) şi Tacot (min. 23). Nu mai greşeşte însă Cataramă, care interceptează un balon şi înscrie după o superbă acţiune individuală pentru 3 – 0 în min. 26. Manya are o ratare incredibilă, singur cu portarul (min. 27), însă se revanşază în min. 29, când fructifică o pasă excelentă a lui Ignat şi scorul devine 4 – 0. Trebuie însă menţionate şi paradele excepţionale ale lui Molina, care a păstrat poarta deveană imaculată în min. 25, 29 – intervenţie de-a dreptul senzaţională, 34, 36 şi 39, plus trei bare, una Tacot (min. 30) şi două Carlosena (min. 32 şi 33) – cu adevărat ghinionist. Devenii au şansa unui scor mult mai mare prin Macingo (min. 31), Molina (!) – şut-degajare pe lângă poarta goală (min. 32), Moţ (min. 35), Manya (min. 37 şi 40), Cataramă (min. 38 şi 40) şi Ignat (min. 39), însă partida se termină cu 4 – 0 pentru Autobergamo şi cu gândul la revanşa cu Spicom din Cupa României.

AUTOBERGAMO: Molina, Filimon – Matei, Ignat, Tacot, Manya, Cataramă, Moţ, Macingo, Drăgoiu, Kovacs. Antrenor Florin Ignat.
KSE: Chavez, Lopez – Carlosena, Gazda, Tores, Saldise, Nzaza, Pereira, Albu, Tompa, Molnar, Ball, Dumitru. Antrenor David Madrid Sanchez.